04-9846624 | 050-7811386     

1illuf

אילוף כלבים בצפון

לימוד הבעלים בניית תקשורת עם כלבם בכל סיטואציה. בניית התקשורת והקניית הכלים. תהיה תמיד מלווה בסבלנות, אהבה והבנה של רגשותיו של כלבכם.


קרא עוד

1illuf

בי"ס לאילוף כלבים

בית הספר למאלפי כלבים מציע קורס אילוף כלבים בתחום ההתניה החיובית ומתנגד לאילוף כלבים הכולל כל סוג של ענישה כדוגמת תיקונים, קולרי חנק, דוקרנים וקולרים חשמליים

קרא עוד

1illuf

פנסיון כלבים בצפון

פנסיון כלבים בצפון ללא כלובים! מרחב פתוח מעל לחצי דונם. אולם סגור וממוזג. 24 שעות של יחס אישי, חום ואהבה לכלבכםקרא עוד

1illuf

מעון יום לכלבים

כמה פעמים יצא לכם להתארגן בבוקר ולחשוב על כל השעות שכלבכם ישאר לבד? כעת נותר לכם להנות מהיום שלכם ולדעת שכלבכם נמצא בידיים טובות


קרא עוד

מאת: גיל מינטר

שליטה או היררכיה, כמו שמכנים אותה לפעמים, היא נושא שמייחסים לו חשיבות מופרזת בו רוב האנשים יבינו מעט, למרות שדובר בו ונכתב עליו רבות.
למזלי, דרך עבודתי עם כלבי הצלה, הבנתי הרבה יותר בבירור את משמעות המלים, כיוון שביליתי על בסיס יומי עם מאות כלבים וצפיתי באופן בו מין נפלא זה מתקשר. אנו מאמינים, כי הגורמים המרכזיים לבעיות עם כלבי מחמד הן בעיות השליטה של הבעלים.

אפשר לסלוח לבעלים ולמאלפים רבים על הגעתם למסקנה זו, כי בימים אלה ישנה ספרות ענפה בנושא ובתור בני אדם אנו בדרך כלל נוטים "להשתלט" על כל מה שאנו באים עמו במגע, כולל כלבי המחמד שלנו.
כלומר, הבחירה היא בין "אתה תשלוט בכלבך או הוא ישלוט עליך? לא – ודאי שלא, בדיוק כמו עם האנשים האהובים עלינו. מדובר בהבנה, בכבוד לצרכיו של אותו אדם/כלב, בתן וקח, בדאגה ובאהבה, אלה הדברים הגורמים למערכות יחסים להיות מיוחדות.
אנו מבקשים המון מהכלבים שלנו על מנת להתאימם לעולמנו. מצפים ממנו שיתאים את עצמו לעולם בו רוב הכללים נקבעים על-ידי בני האדם.
הוא לא בחר לחיות עמנו,  אך אנו מצפים ממנו לציית לכללים שלנו ולהבין הן אותם והן את השפה שלנו, דבר המקובל אצלנו מבחינה חברתית.
הבנת צרכיו של הכלב תגרום לו להיות מסופק יותר ומתאים יותר לסביבה המשפחתית והחברתית שלנו.
בדרך כלל הכלב אמור לשנות את התנהגותו כדי להתאים את עצמו לסביבה שלנו.
שינוי כזה פעמים רבות מאוד לא יתאים לכלב ויכול לגרום לו למאבקים כדי לחזור לסגנון החיים שלו.
זה יכול להוביל לדיכאון, להיפראקטיביות, לאי-ציות וכו'. אם בתוך המשפחה צרכיו הבסיסיים באים על סיפוקים, הוא יהיה גמיש יותר.
בואו ונביט בקיצור על ההבדל בין צרכיו של הכלב לבין צרכיו של האדם. למרות שניתן להרחיב בנושא זה, אינני מוצא סיבה לכך במאמר מסוים, אך אני מציע בכל זאת להפיק בקרוב ספרון שיעסוק בנושא זה ביתר הרחבה.

מה אנשים רוצים מכלבים?

  • אנו רוצים להשאיר לבד למשך תקופות קצרות כלב המתנהג כמו שצריך. אולם בעולמו של הכלב, הוא חי בלהקה עם כלבים אחרים, והוא אף פעם לא לבד.
  • אנו אוהבים שהכלב יהיה רגוע ולא כל הזמן בסביבה. אם צרכיו של הכלב אינם באים על סיפוקים הוא ייכנס ללחץ ולא יהיה רגוע. חשוב על מספר דברים להם אתה "זקוק" בחייך, אם לא יהיה לך אותם, תוכל להיות רגוע?
  •  אנו לא רוצים שכלב כל הזמן ינבח, ילעס חפצים על מנת להרסם, ירדוף, יחפור, ינהם, יחפש מזון – אלה התנהגויות לא רצויות לנו. אולם בעולמו של הכלב, צורות התנהגות אלה אופייניות להם. ישנם גזעים שגודלו במיוחד למטרות אלה, כמו כלבי טרייר לחפירה וכלבי קולי למרדפים. אלה הם הצרכים הבסיסיים האופייניים לכלבים.
  • אנו לא רוצים כלב העושה את צרכיו בתוך הבית, אלא רק בזמן טיול, בחצר או בגינה. בעולמו של הכלב, האם לימדה את הגורים לא לעשות את צרכיהם באזור המאורה. אזור זה זעיר בגודלו, ואין לו מסדרון, מדרגות, 3 חדרי שינה, סלון, פינת אוכל ומטבח. הבית שלנו יכול להיראות לכלבלב כעולם ומלואו.
  • אנו רוצים כלב שיבוא כאשר קוראים לו.

אם תסתכל על זה מנקודת מבטו של הכלב, הוא אמור להתאים את עצמו לעולמם של בני האדם, והנה, בעת הטיול בחוץ מגיעים ריחות שונים מכל הכיוונים, הוא פוגש כלבים אחרים ונתקל בכל מקום בשאריות מזון כלשהם.
שים על המאזניים תחושה זו יחד עם בילוי בצוותא עם הבעלים שמתהלך באיטיות, אינו קושר קשרים עם אנשים או חסר רצון לחלוטין לגרום לבילוי זה להיות כייפי בכל צורה שהיא.
אפשר להשוות, הה? ואז, כאשר הכלב מסרב לשתף פעולה, בעליו מתעצבן – נוזף בו וכך מקשה על העניינים יותר ויותר.
אני בטוח שכולנו יכולים להוסיף לרשימה מה אנו מצפים ורוצים מהכלב, אך רשימה זו נותנת לנו רעיונות כמה קל או קשה לכלב להתאים את סגנון חייו האופייני לשלך.
עתה נתחיל להבין ביתר קלות מדוע כלבים אינם צייתניים, הנם היפראקטיביים או מדוכאים, כאשר, בעצם, אף אחד ממצבים אלה איננו קשור לשליטה.

כיצד אנו יכולים לעזור לכלב להתרגל לשינויים אלה?

עקביות מצדך וסיפוק צרכיו הטבעיים של הכלב יעזרו לו להשתלב ולהירגע ביתר קלות.
מעתה ואילך, מה שאנו צריכים לעשות זה לתגמל צורות התנהגות "טובות" על מנת שילכו ויתרבו.
אם תרשום את הדברים שכלבך אוהב, תוכל להשתמש בצורות התנהגות אלה כדי לתגמל את כלבך וליצור מערכת יחסים טובה וממושכת המבוססת על אמון ביניכם: מזון בסביבתו הטבעית, הכלב רודף אחר טרפו וצד במשך שעות כדי, בסופו של דבר, להשיג את ארוחתו העיקרית.
ארוחה זו תכלול לעיסה וכרסום של פרווה, עצם, בשר וכו'.
כך שבמקום לתת לו קערית עם מזון, שהוא מסוגל לחסל בשניות, תן לו עצמות שבתוכם מח עצם או צעצועי לעיסה היכולים לגרום לארוחותיו להימשך זמן רב יותר ולהיות מתאימות יותר לצרכיו הטבעיים.
כך הוא לא רק יספק את הרעב שלו, אלא גם התנהגותו הכלבית, כמו לעיסה וכרסום, תבוא על סיפוקה.
ניתן גם להשתמש בצורת האכלה זו במשך היום, כאשר צריך להשאיר את הכלב לבד או כאשר אנו רוצים להרגיע אותו.
אם רוב הכלבים ילעסו במשך שעתיים כמו שהם רגילים באופן טבעי, לפחות צרכי הלעיסה שלהם יהיו מסופקים.
ניתן להשתמש במזון כתגמול כדי לאמנו לבוא כאשר קוראים לו, כדי שיעשה את צרכיו במקומות המיועדים לכך וכדי ללמוד דברים בסיסיים.
הדברים הקשים יותר שאתה רוצה שכלבך ילמד צריכים לקבל תגמולים משמעותיים יותר מהדברים הקלים.
תגמול כלבך בצורה כזאת בשום פנים ואופן איננו שונה מנתינת כסף כיס לילד או מנתינת משכורת לשכיר.
צעצועים – מערכת היחסים ביניכם תתחזק, אם תיתן לכלבך צעצועים ותלמד אותו לשחק אתך משחקים כמו משחקי גרירה, משחקי "הבא" ומשחקי "תפוס".
מה יכול להיות לו יותר כייף מאשר לשחק אתך ולבלות את זמנו אתך כאשר הנכם מטיילים יחדיו בחוץ? ניתן לשחק גם ב"מחבואים", בציד או במשחקים אחרים.
אם כלבך רוצה, ניתן להשתמש במזון במקום בצעצועים. כך יסופקו צרכי הציד והכלב לא ייצא החוצה לשוטט לבדו כדי לספק אינסטינקטים אלה.
חיבה ותשומת לבכאשר אנו מעניקים חיבה ותשומת לב, אנו מאמתים את מערכת היחסים בה אנו נמצאים.
אם כלבך יראה, כי הוא מקבל חיבה ותשומת לב כאשר הוא יושב או שרוע ברחוב או בסלון שלך, הוא יעדיף לשבת או להיות שרוע רוב הזמן. שימוש בהענקת חיבה ותשומת לב משדר לכלב כי הוא היה "ילד טוב" וכי אתה מרוצה ממנו, ולכן השתדל לא לפשל.
התעלמות או ניכור יגרמו לכלב להרגיש דחוי וחסר בטחון.
כמו כל אחד מאתנו, כל כלב הוא אינדיבידואל. כלב אחד יעדיף לקבל חיבה על פני צעצועים, וכלב אחר יעדיף מזון על פני הענקת חיבה.
מהר מאוד תבין מכלבך מה הוא אוהב והשתדל להשתמש באינפורמציה כראוי. ככל שהמשימה קשה יותר – ערך התגמול גבוה יותר ככל שהמשימה קלה יותר – ערך התגמול נמוך יותר כמו כל אחד מאתנו, כל כלב הוא אינדיבידואל.
כלב אחד יעדיף לקבל חיבה על פני צעצועים, וכלב אחר יעדיף מזון על פני הענקת חיבה.
מהר מאוד תבין מכלבך מה הוא אוהב והשתדל להשתמש באינפורמציה כראוי.
אם איננו מתחשבים בצרכיו הטבעיים של הכלב ומספקים אותם בצורה מתגמלת, הכלב יהפוך להיות מתוח ויחפש משהו קבוע בחייו כדי להוריד את רמת המתח שלו.
דוגמה אחת יכולה להיות גניבת חפצים, כי פעולה זו תמיד תביא לתגובה כלשהי מבן משפחה זה או אחר.
זה לא אומר שהכלב הנו שתלטן, אלא ההפך, הוא חסר בטחון ונאבק על מנת להסתגל.
העלאת רמת השליטה יכולה לגרום לעניינים להיות גרועים הרבה יותר, ולעולם לא יהיה סיכוי יותר למערכת יחסים של אמון בין הכלב לבעליו.
עולם בני האדם יכול להיראות מאוד זר ומנוכר לכלבים שלנו. בעזרת מאמר זה, עזור לכלבך להסתגל לעולמנו ותראה שתיווצר מערכת יחסים חזקה וממושכת ביניכם, ממנה שניכם תוכלו ליהנות.

 

B-Accessibility